Reminiscencje IX Złotopotockiej Nocy Muzealnej

    18 maja 2019 r. w Złotopotockim Muzeum odbyła się IX Noc Muzealna. Wydarzenie w całości było dedykowane postaci wieszcza narodowego – Zygmunta Krasińskiego w związku z obchodami 160. rocznicy jego śmierci. W trakcie spotkania przybliżyliśmy dzieje rodziny Krasińskich, którzy są nierozerwalnie związani z historią tego miejsca. Powędrowaliśmy w historyczną podróż  po XIX-wiecznej Europie, podążając śladami Zygmunta i jego twórczości. Poznaliśmy osobistych nauczycieli, którzy od najmłodszych lat kształtowali jego umysł i rozwijali jego pasje.  Nie mogliśmy zapomnieć o kobietach, które wywarły ogromny wpływ na Jego twórczość, a liryczne utwory wprowadziły nas w intymne życie Wieszcza.
    Prezentacja wielkiego Poety doby romantyzmu oparta była na materiałach źródłowych – obfitej korespondencji, którą Zygmunt prowadził z przyjaciółmi i z rodziną, a która szczęśliwie dotrwała do naszych czasów, dzięki zapobiegliwości przyjaciół i osób związanych z polską emigracją.

    Dopełnieniem wieczornego spotkania był koncert w wykonaniu studentów Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach:

Pani Aleksandry Tyrek – skrzypaczki,

Pana Jakuba Cetnarowskiego – pianisty.

    Organizatorzy dziękują za tak liczne przybycie i serdeczne przyjęcie młodych Artystów:
Panu Edwardowi Moskalikowi Wójtowi Gminy Janów wraz z małżonką, Panu Henrykowi Srokoszowi Przewodniczącemu Komisji Edukacji, Kultury, Sportu   i Turystyki Rady Gminy Janów, Pani Monice Kasznia Radnej Rady Gminy Janów, Panu Adamowi Markowskiemu Radnemu Powiatu Częstochowskiego wraz z małżonką, Pani Krystynie Kozioł Sołtys miejscowości Ponik, Pani Danucie Kuczyńskiej Prezes Jurajskiego Stowarzyszenia Nowa Tradycja, Pani Barbarze Śledzik wraz z Członkami Jurajskiego Klubu Seniora, Pani Grażynie Ziętek ArtPonik Galeria Poezji i Sztuki, Członkom  Towarzystwa Przyjaciół Żarek Letniska im. hr. Stefanii Raczyńskiej oraz wszystkim Przyjaciołom Złotopotockiego Muzeum, którzy wspólnie z nami świętowali IX Noc Muzealną.
    Pragniemy złożyć szczególne podziękowania za  osobiste zaangażowanie  i pomoc przy organizacji wydarzenia:
Panu Edwardowi Moskalikowi Wójtowi Gminy Janów, 
Pani Danucie Kuczyńskiej Prezes Jurajskiego Stowarzyszenia Nowa Tradycja,
Pracownikom Urzędu Gminy Janów.